Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem o jego niepełnosprawności?
Dlaczego różnie się od swoich kolegów i koleżanek? – pyta dziecko z niepełnosprawnością intelektualną…
Jak byś się zachował?
Nigdy nie ma idealnego momentu na podjęcie takiej rozmowy i wytłumaczenie dziecku, dlaczego jest inne niż rówieśnicy? Słowo ‘’Inne’’ jest słowem klucz… W naszym odczuciu każdy jest INNY… to jest całe piękno świata… gdyby każdy miał być taki sam to wszyscy musieliby np. jeździć na wózkach inwalidzkich… różnorodność jest fundamentem istnienia.
„ Normalność jest iluzją – to co jest normalne dla pająka, jest chaosem dla muchy” Morticia Addams 😉
Ważne jest tylko to, żeby w odpowiedni sposób ‘’wejść’’ w świat poszczególnej osoby. Być może dlatego udało nam się stworzyć Warsztaty Sportowe Stella, czyli zajęcia sportowe dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie…
Zauważyliśmy, że wśród naszych Gwiazd rodzice nie traktuję informacji o niepełnosprawności dziecka jak wyroku… wydaje nam się, że ukazują swoim Skarbom, to co w życiu najpiękniejsze, a jednocześnie przygotowują dzieci do prawdziwego życia…
Kamilek wrócił w świetnej kondycji,bardzo w domu ćwiczy.Bardzo dziękuję organizatorom tej unikatowej,fachowej inicjatywy.
Jest wiele okazji i sytuacji w których można wykorzystać moment do podejmowania rozmowy na powyższy temat… Nie jest to oczywiście jednorazowe przekazanie wiadomości lecz dojrzewający proces, w którym będziesz starał się zrozumieć i poznać funkcjonowanie dziecka…
PAMIETAJMY: dzieci rzadziej słuchają, ZAWSZE naśladują… jeśli będą traktowane w prawidłowy sposób, otoczenie będzie funkcjonowało według przyjętych standardów, to dziecko bez względu na rodzaj zaburzeń będzie zachowywało się w również w sposób prawidłowy.
Pełna akceptacja i brak poczucia wstydu w rodzicach osoby dotkniętej danym zaburzeniem jest fundamentem do wyjścia rozmowy o niepełnosprawności. Dopóki Ty jako rodzic nie wyzbędziesz się poczucia braku komfortu nie rozmawiaj ze swoim dzieckiem o jego przypadłości!
Czy ktoś poza moim dzieckiem powinien wiedzieć o jego zaburzeniu?
Zastanów się komu ta informacja jest tak naprawdę potrzebna. Nie każda napotkana osoba na która wpadasz musi wiedzieć o tym jak funkcjonuje Twoje dziecko. Z drugiej strony jeśli masz potrzebę podzielenia się taką informacją powiedz to!
To Twoja indywidualna sprawa, pamiętaj jednak, że dziecko dorastając będzie uczyło się od Ciebie kiedy powinien kogoś poinformować, że zachowuje się w specyficzny sposób, a kiedy po prostu niema konieczności ujawniania tej wiadomości.
A więc przygotowując się do rozmowy na temat niepełnosprawności ze swoim dzieckiem:
– dowiedz się jak najwięcej na temat zaburzenia swojego syna/córki
– obserwuj i poznawaj swoje dziecko każdego dnia,
– bądź odważny,
– bądź kreatywny,
– dostrzegaj i ciesz się mocnymi stronami swojego malucha
Dzisiejszy temat jest bardziej refleksją, niż pomysłem na praktyczne działania. Jeśli masz jeszcze inne pomysły, wskazówki, które ułatwią innym rodzicom rozmowę z dzieckiem o jego schorzeniu podziel się nimi w komentarzu na facebook’u.
2 PRÓBNE TRENINGI (ZABRZE)
Warsztat Sportowe Stella to zajęcia sportowe dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozpoczęło treningi w jedynej takiej szkółce sportowej w Polsce,
wypełnij poniższy formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie 535 995 732
Najnowsze komentarze